Δ´ Συνέδριο Ιστορίας της Τέχνης
Ερευνητικά ζητήματα στην ιστορία της τέχνης: από τον ύστερο μεσαίωνα έως την εποχή μας

30 Νοεμβρίου – 2 Δεκεμβρίου 2012, Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών, Αθήνα
Διοργάνωση ΕΕΙΤ σε συνεργασία με το Τμήμα Θεωρίας και Ιστορίας της Τέχνης της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών.


 

 

Πρόγραμμα Συνεδρίου

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 30 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

09:30 Έναρξη και χαιρετισμοί

 

Πρωινή συνεδρία

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Ευγένιος Δ. Ματθιόπουλος, αναπληρωτής καθηγητής, Πανεπιστήμιο Κρήτης

10:20 Μιχάλης Χατζηδάκης, διδάκτωρ, Humboldt-Universität zu Berlin

Προσλήψεις και μεταμορφώσεις της ελληνικής αρχαιότητας από τον Κυριακό από την Αγκώνα

10:40 Φανή Μουμτζίδου, διδάκτωρ, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

«Non ero più in me»: οι ηθικές συγκρούσεις στην Hypnerotomachia Poliphili

11:00 Ιάνθη Ασημακοπούλου, υποψήφια διδάκτωρ, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Η μάχη του Montemurlo ως αναγνωρίσιμη εικόνα εξουσίας του Cosimo I των Μεδίκων

11:20 Συζήτηση

11:40 Διάλειμμα

12:00 Ναυσικά Λιτσαρδοπούλου, λέκτορας, Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών

Αφηγηματικές πρακτικές της φλαμανδικής και ολλανδικής ιστορικής ζωγραφικής του 17ου αιώνα: η περίπτωση του Rubens και του Rembrandt

12:20 Κατερίνα Γεωργούλια, υποψήφια διδάκτωρ, The University of York

Ο Rubens και το ανθρώπινο σώμα: ζωγραφική και ιατρική

12:40 Τιτίνα Κορνέζου, λέκτορας, Πανεπιστήμιο Κρήτης

Από το «εθνικό» τοπίο στην έννοια της Φύσης: σκέψεις για την πρόσληψη των τοπίων του Poussin.

13:00 Σοφία Κατόπη, υποψήφια διδάκτωρ, Πανεπιστήμιο Κρήτης

Βενετική διοίκηση και τοπικοί άρχοντες: διάδοση και υποδοχή της all’antica αρχιτεκτονικής στην Κρήτη κατά τον 16ο και 17ο αιώνα

13:20 Συζήτηση

 

Απογευματινή συνεδρία

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Νίκος Δασκαλοθανάσης, αναπληρωτής καθηγητής, Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών

16:30 Έφη Φουντουλάκη, επίκουρη καθηγήτρια, Πάντειο Πανεπιστήμιο

Η ανάκληση της αρχαιότητας και τα όριά της: μια πολιτική αποκατάσταση

16:50 Αιλιάνα Μαρτίνη, λέκτορας, Ιόνιο Πανεπιστήμιο

Ο Ingres, η κλασική παράδοση και η κρίση στο εργαστήριο του David στις αρχές του 19ου αιώνα: η περίπτωση των Πρεσβευτών του Αγαμέμνονα

17:10 Νίκος Χατζηνικολάου, ομότιμος καθηγητής, Πανεπιστήμιο Κρήτης

Ένα κείμενο – ένα ζωγραφικό έργο: οι Σαβίνες του Jacques-Louis David (1799)

17:30 Συζήτηση

17:50 Διάλειμμα

18:10 Μαριλένα Κασιμάτη, επιμελήτρια, Εθνική Πινακοθήκη-Μουσείο Αλεξάνδρου Σούτζου

Στο επίκεντρο το σχέδιο: Γύζης-Λύτρας, δύο έγκυροι τρόποι προσέγγισης του αποσπασματικού και του ημιτελούς

18:30 Φωτεινή Βλάχου, υποψήφια διδάκτωρ, Πανεπιστήμιο Κρήτης – Universidade Nova de Lisboa

Η διακοσμητική ζωγραφική του Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929): ένα ιστοριογραφικό πρόβλημα

18:50 Σπύρος Πετριτάκης, υποψήφιος διδάκτωρ, Πανεπιστήμιο Κρήτης

Αρμονίη αφανής φανερής κρείττων: τα δίκτυα των Γάλλων και Βέλγων συμβολιστών και ο Αλεξάντερ Σκριάμπιν

19:10 Μαρία Σταυρινάκη, Maître de Conférences, Université Paris I – Panthéon – Sorbonne

Πρωτοποριακός πριμιτιβισμός: πέρα από τον ανταγωνισμό της φόρμας και της ιδεολογίας

19:30 Νίκος Πεγιούδης, υποψήφιος διδάκτωρ, University College London

Εικαστικοί καλλιτέχνες σε κρίση: η περίπτωση της « Ένωσης Επαναστατών Εικαστικών Καλλιτεχνών Γερμανίας» κατά τα τελευταία χρόνια της Δημοκρατίας της Βαϊμάρης (1928-1933)

19:50 Συζήτηση

 

ΣΑΒΒΑΤΟ 1 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

Πρωινή συνεδρία

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Ευθυμία Γεωργιάδου – Κούντουρα, διατελέσασα αναπληρώτρια καθηγήτρια, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

10:00 Θεοχάρης Τσάμπουρας, υποψήφιος διδάκτωρ, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Ζωγράφοι δίχως σύνορα. Η διαμόρφωση μιας κοινής καλλιτεχνικής γλώσσας στα Βαλκάνια τον 17ο αιώνα

10:20 Μαρία Μόσχου, ειδική επιστήμων, Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών

Η εικόνα του ασπούδαχτου λαϊκού δημιουργού Θεόφιλου Χατζημιχαήλ: παραναγνώσεις και ερευνητικά ζητούμενα

10:40 Αφροδίτη Κουκή, υποψήφια διδάκτωρ, Πανεπιστήμιο Κρήτης

Προτάσεις του γερμανού αρχιτέκτονα Hugo Eberhardt για την ανάπτυξη της ελληνικής βιοτεχνίας (1914): η λαϊκή τέχνη στην υπηρεσία του αστικού εκσυγχρονισμού

11:00 Συζήτηση

11:20 Διάλειμμα

11:40 Άννυ Μάλαμα, επιμελήτρια, Εθνική Πινακοθήκη – Μουσείο Αλεξάνδρου Σούτζου

Η Πανελλήνια Έκθεση Λαϊκής Χειροτεχνίας και Βιοτεχνίας στο Ζάππειο το 1949: απόπειρες συνάντησης της νεοτερικότητας με την παράδοση

12:00 Θανάσης Σωτηρίου, ιστορικός τέχνης, ΥΠΘΠΑ

Προσχέδια του Σπύρου Παπαλουκά για τη διακόσμηση του Αρχαιολογικού Μουσείου Ηρακλείου

12:20 Μαρία Μποϊλέ, υποψήφια διδάκτωρ, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Συμβολή στη μελέτη της νεοελληνικής εκκλησιαστικής τέχνης των αρχών του 20ού αιώνα. Η περίπτωση του μητροπολιτικού ναού Αγίου Βλασίου Ξυλοκάστρου

12:40 Λίνα Τσίκουτα, επιμελήτρια, Εθνική Πινακοθήκη – Μουσείο Αλεξάνδρου Σούτζου

Ερευνητικά ζητήματα με φόντο τις συγκλίσεις και τις διαφοροποιήσεις της γενιάς του 1930 και της γενιάς του 1960

13:00 Συζήτηση

 

Απογευματινή συνεδρία

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Παναγιώτης Κ. Ιωάννου, επίκουρος καθηγητής, Πανεπιστήμιο Κρήτης

17:00 Γεωργία Μεταξά, υποψήφια διδάκτωρ, Πανεπιστήμιο Κρήτης

«[…] per amore del vero». Η παρέμβαση του Ανδρέα Μουστοξύδη στη φιλολογική διαμάχη του α΄ μισού του 19ου αιώνα σχετικά με τη χρονολόγηση και την προέλευση των τεσσάρων αλόγων της Βασιλικής του Αγίου Μάρκου στη Βενετία

17:20 Κώστας Ιωαννίδης, Λέκτορας, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

Τεχνολογίες θέασης στα τέλη του 19ου και στις αρχές του 20ού αιώνα: από τον Γεώργιο Βιζυηνό στον Περικλή Γιαννόπουλο

17:40 Λευτέρης Σπύρου, υποψήφιος διδάκτωρ, Πανεπιστήμιο Κρήτης

Η διά δημοσιευμάτων μεμαρτυρημένη τεχνοκριτική ικανότητα του Ζαχαρία Παπαντωνίου την περίοδο 1896-1918

18:00 Συζήτηση

18:20 Διάλειμμα

18:40 Ασημίνα Κανιάρη, λέκτορας, Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών

«Κέντρα» και «περιφέρειες» στην ιστορία της σύγχρονης τέχνης: η σχέση θεσμικής κριτικής και κινητικής τέχνης και οι αναθεωρήσεις του «σύγχρονου»

19:00 Λουίζα Αυγήτα, διδάκτωρ, City University London

Από κάθετα οριζόντια και από τον χρόνο στον χώρο: η αναθεώρηση του μοντερνισμού στην ιστορία της τέχνης της Ανατολικής Ευρώπης

19:20 Γιάννης Χατζηνικολάου, υποψήφιος διδάκτωρ, Frei Universität Berlin

«Οι ιστορικοί της τέχνης είναι οι πραγματικοί εικονοκλάστες»: τo ζήτημα της περιγραφής στη γερμανική ιστορία της τέχνης στα Μπλε Βιβλία του Stephan von Huene

19:40 Συζήτηση

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 2 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ

Πρωινή συνεδρία 

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Άρης Σαραφιανός, λέκτορας, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

10:00 Γλαύκη Γκότση, διδάκτωρ, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Χωρική, κυρία, γυναίκα: κοινωνική διαφοροποίηση, φύλο και σεξουαλικότητα στην ελληνική ζωγραφική του 19ου αιώνα

10:20 Βικτώρια Φερεντίνου, ειδική επιστήμων, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

Ο «μύθος» της γυναίκας στον γαλλικό σουρεαλισμό: η συγκρότηση και διαπραγμάτευση της γυναικείας έμφυλης ταυτότητας στη σουρεαλιστική τέχνη

10:40 Ηρώ Κατσαρίδου, διδάκτωρ ιστορίας της τέχνης, ΥΠΘΠΑ – Αναστασία Κοντογιώργη, διδάκτωρ ιστορίας της τέχνης, ΥΠΘΠΑ

Η μεταπολεμική Ελλάδα στα εβδομαδιαία περιοδικά: τουρισμός και «εθνική» εικόνα

11:00 Εύη Παπαδοπούλου, υποψήφια διδάκτωρ, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Η Αθήνα τη νύχτα: Στιγμιότυπα νεωτερικότητας τη δεκαετία του ’ 50

11:20 Συζήτηση

11:40 Διάλειμμα

12:00 Ειρήνη Γερογιάννη, υποψήφια διδάκτωρ, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Χωρο-γραφίες του πολιτικού: ελληνικές περφόμανς του ’ 70 και του ’ 80 και δημόσιος χώρος

12:20 Αρετή Λεοπούλου, επιμελήτρια, Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης

Προσεγγίσεις του καθημερινού

12:40 Αρετή Αδαμοπούλου, επίκουρη καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων – Μάρω Ψύρρα, υποψήφια διδάκτωρ, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

Ο καλλιτέχνης ως avatar

13:00 Ορέστης Πάγκαλος, υποψήφιος διδάκτωρ, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

1990-2012. Χρονική καταγραφή και περιγραφή των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών της εμφάνισης και της εξέλιξης του γκραφίτι στην Ελλάδα

13:20 Συζήτηση

 

Απογευματινή συνεδρία

ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Αγγελική Πολλάλη, επίκουρη καθηγήτρια, Deree – The American College of Greece

16:30 Κωνσταντίνος Στεφανής, επιμελητής, Συλλογή Στεφανή

Η πρώτη αναδρομική έκθεση: Nathaniel Hone, Λονδίνο 1775

16:50 Ειρήνη Μαρινάκη, επιμελήτρια, Συλλογή Στεφανή

Ο Νικόλας Κάλας ως επιμελητής εκθέσεων

17:10 Χριστίνα Δημακοπούλου, υποψήφια διδάκτωρ, Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών

Η σύσταση της β΄ έδρας του εργαστηρίου γλυπτικής στην ΑΣΚΤ και η εκλογή του Γιάννη Παππά

17:30 Συζήτηση

17:50 Διάλειμμα

18:10 Σπύρος Μοσχονάς, διδάκτωρ, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Οικονομική κρίση και αγορά τέχνης στην Ελλάδα του μεσοπολέμου

18:30 Παναγιώτης Μπίκας, επιμελητής, Τελλόγλειo Ίδρυμα Τεχνών, ΑΠΘ

Η βράβευση της Βάσως Κατράκη στην Μπιενάλε της Βενετίας το 1966 μέσα από το αρχείο του Τώνη Σπητέρη

18:50 Πολύνα Κοσμαδάκη, επιμελήτρια, Μουσείο Μπενάκη

Εθνική ή ριζοσπαστική τέχνη; Η διαμάχη γύρω από τον Ελληνικό Μήνα στο Λονδίνο το 1975

19:10 Κατερίνα Ταβαντζή-Φυσεντζίδη, επιμελήτρια, Εθνική Πινακοθήκη-Μουσείο Αλεξάνδρου Σούτζου

Η έκθεση της τέχνης στο μουσείο ως παράγοντας διαμόρφωσης της ιστορίας της τέχνης. Θεωρήσεις για τον 20ό αιώνα

19:30 Συζήτηση – Λήξη του συνεδρίου

Πρόγραμμα και τις περιλήψεις των ομιλιών σε PDF.